Ubytování v Bulharsku - hotely, aprtmány, penziony:  Ubytování u moře   Ubytování na horách

Základní informace

Bulharsko leží na jihovýchodě Evropy a zaujímá centrální a východní část Balkánského poloostrova. Je zemí divokých, téměř liduprázdných hor a dlouhých písečných pláží. Prý je spojením Evropy s Orientem.

V pohoří Rila najdeme nejvyšší vrcholy Bulharska i celého Balkánského poloostrova (Musala 2 925 m n. m.). Nejmohutnější řekou je Dunaj, tvořící severní hranici s Rumunskem.

V Bulharsku je celkem devět národních parků, nejstarším je Vitoša poblíž Sofie, největším Strandža.

Bulharská historie je plná bojů,tak typických pro Balkán.

Bulharsko si svou nezávislost vybojovalo až na konci 19. Století, aby se pak krátce po 2. Světové válce zařadilo do komunistického bloku.

Navzdory nepřetržitým ekonomickým problémům, se kterými současné Bulharsko bojuje, je zemí velice turisticky atraktivní a snad bude brzy i vyhledávanou.

Místa, která stojí za to vidět, jsou rozeseta doslova po celém území země. Thrácká hrobka nacházející se poblíž Ruse, připomíná ještě dobu přelomu letopočtů. Na severovýchodně země, na březích řeky Jantary, leží město Veliko Tarnovo, které bylo balkánským centrem již ve 12. století. Pohoří Rila, Rodopy, Pirin či Stara Planina jsou outdoorovými ráji v každém ročním období. Kláštery Rilský nebo Rožanský jsou skvosty pravoslavné architektury a mekkou místních věřících.

V podhůří pohoří Pirin se krčí malý vinařský ráj, Melnik. Ropotamo a Srebarna jsou přírodními rezervacemi evropského významu.

Přímořským životem plným restaurací, hotelů a pláží tepou starobylá města Sozopol a Nesebar. V přímořském Balčiku si turisté připomínají rumunskou královnu Marii, která nechala vystavět komplex letohrádku, který se pyšní botanickou zahradou nebo tureckým minaretem.

Moderní život na černomořském pobřeží se pak odehrává ve velkých přístavech Burgasu a Varně. Hlavním městem Bulharska je Sofie, město ležící na bývalé obchodní cestě spojující Cařihrad s Bělehradem.

O tuto pozici vždy soutěžila Sofie s nedalekým Plovdivem, který disponuje malým, ale zrekonstruovaným historickým centrem. Nikdo při návštěvě Bulharska nesmí opomenout navštívit místní krčmu a s ní spojenou ochutnávku vynikajícího pečeného masa, zeleninového salátu a to vše zapít místním červeným vínem.

  • Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku je už léta synonymem pro levnou dovolenou. Platilo to před třiceti lety, platí to i dnes. Bulharsko patří v roce 2014 opět mezi jednu z velmi oblíbených destinací pro leteckou dovolenou. Vysoká oblíbenost přímořských letovisek ve státu Bulharsko je zapříčiněna především příjemným prostředím, relativně snadné dopravě a v neposlední řadě především ve srovnáním s ostatními evropskými státy velmi nízkou cenou.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Jazyk Úředním jazykem je bulharština (cyrilice). V rekreačních hotelových zařízeních se lze domluvit anglicky, německy a rusky. Silniční značky na mezinárodních komunikacích, stejně jako na letištích a v jiných turistických místech jsou v latinském písmu.

Penize Měnovou jednotkou je 1 Lev BGN  (1 Lv = 100 stotinek), měna je pevně vázaná na euro (1 Euro = 1.95583 Leva).  Bankovky: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 Stotinky: 1, 2, 5, 10, 20, 50  Bulharská měna nemá vnější směnitelnost, doporučuje se směna z EURO nebo USD. V Bulharsku lze směnit i české koruny, kurz však není výhodný.  Hlavní mezinárodní platební karty (např. VISA, American Express) jsou běžně přijímány ve velkých hotelech, půjčovnách automobilů, některých restauracích a obchodech.

Režim vstupu Občané ČR mohou vstupovat a pobývat v BG na platný občanský průkaz. Děti nemohou vstupovat do BR pouze na základě zápisu v OP rodiče, ale buď na samostatný cestovní pas nebo na základě zápisu dítěte v CP rodiče, avšak všechny děti pokud nejsou zapsáni do 1.9. 2006 v pase rodičů musí mít při vstupu do Bulharska vlastní pas.

Režim vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků se od 1.1.2007 řídí samostatným Zákonem o podmínkách vstupu a pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků v BG. Podle tohoto zákona může občan EU pobývat v BG občanský průkaz do 3 měsíců.

Pokud hodlá v BG pobývat déle, musí do 3 měsíců po vstupu do BG na nejbližším oddělení migrační policie v místě pobytu požádat o potvrzení o přechodném pobytu v BG, které se vydává dle účelu pobytu na dobu max. 5let. Potvrzení má formu kartičky.

Podmínkou podání žádosti je dle zákona předložení alespoň jednoho ze tří dokladů: 1/ pracovní poměr v BG (smlouvu s bulharským zaměstnavatelem), příp. doklad o provozování živnosti (podnikání); 2/ potvrzení o studiu v BG; 3/ zdravotní pojištění v BG spolu s peněžními prostředky pro pobyt (evropská zdravotní kartička a výpis z bankovního účtu na jméno žadatele). Potvrzení se vydává v den podání žádosti. Registrační povinnost v místě pobytu pro občany EU odpadla k 1.1.2007.